Otthonfelújítási támogatás 2025
Az otthonfelújítási támogatás 2025. január 1-jétől ismét elérhető. Tudja, milyen támogatások érhetők el idén? Hogyan készülhet fel előre a pályázati időszakra? Miként kerülhetőek el a leggyakoribb pályázati hibák? Ha fejlesztést vagy korszerűsítést tervez pályázati forrásból, kezdje nálunk a felkészülést. Szakértőink egy egyedülálló módon segítenek Önnek eligazodni a kritikus részletek között.
Részletesen összehasonlíthatja a 2025-ben elérhető főbb otthonfelújítási támogatás feltételeit.
Ezek a támogatások nemcsak otthona szebbé és komfortosabbá tételében segítenek, hanem energetikai szempontból is jelentős előnyöket kínálnak, lehetővé téve, hogy felújításait körülbelül féláron végezheti el. Fedezze fel, hogyan kímélheti pénztárcáját az alacsonyabb rezsi költségekkel, és egyúttal zöldebbé, fenntarthatóbbá teheti környezetét, biztosítva ezzel gyermekeinek és unokáinak egy jobb jövőt!
Kétféle otthonfelújítási program fut Magyarországon 2025-ben:
- A 2025. január 1-jén elindult, a felújítási munkálatok széles körére igénybe vehető Vidéki Otthonfelújítási Támogatás. 389/2024. (XII. 11..) Korm. rendelet
- A 2024. július 1-jén elindult és január 20-ától új, kedvezőbb feltételekkel folytatódó, kifejezetten energiakorszerűsítési célú Otthonfelújítási Program is, amelynél elvárás a legalább 30%-os energiamegtakarítás elérése. KEHOP Plusz-4.1.7.-24
- az Energiaügyi Minisztérium bejelentése alapján várható egy harmadik támogatás is, amely feltételeiben nagyon hasonló lesz a Vidéki Otthonfelújítási Támogatáshoz, viszont kifejezetten nyugdíjasok tudják majd igénybe venni.
Milyen célokra használható az otthonfelújítási támogatás?
Az Otthonfelújítási Támogatás főként energetikai korszerűsítést, EU-s energetikai célkitűzések elérését célozza, addig
a Vidéki Otthonfelújítás a felújítási munkálatok széles körét támogatja nemcsak energetikai, hanem akár esztétikai, átalakítási munkálatok széles körére felhasználható.
Milyen ingatlanra használható az Otthonfelújítási Támogatás?
Az Otthonfelújítási Támogatást olyan lakóház, szabadon álló családi ház, sorházi családi ház vagy ikerház energetikai korszerűsítésére lehet felhasználni, amely 2007. év előtt használatbavételi engedélyt kapott, emellett be van jegyezve és életvitelszerűen laknak benne. Külön kiírás készült a Budapest területén található családi házakra (KEHOP Plusz-4.1.8-24, 6,19 milliárdos), és külön a Budapesten kívüliekre (a vidéken élők KEHOP_PLUSZ-4.1.7-24, 66,82 milliárd Ft-ot kaphatnak).
A Vidéki Otthonfelújítás Olyan 5000 fő alatti kistelepülésen (pontosabban a jogszabály mellékletében lévő listában szereplő településen) lévő ingatlanra igényelhető a támogatás, amely az ingatlan-nyilvántartásban lakásként vagy lakóházként van nyilvántartva, illetve tanya vagy birtokközpont (nyaraló tehát nem lehet), és ahol az igénylő és/vagy kiskorú gyermeke legalább 50%-os tulajdonában van (lízingelt ingatlanra tehát nem vehető fel).
Kitől kapjuk a támogatást?
Az Otthonfelújítási Támogatás Európai Uniós forrásból EU-s energetikai célkitűzések elérését célozza, addig
a Vidéki Otthonfelújítást a Magyar Állam adja, célja a vidéki ingatlanállomány általános állapotának javítása.
Az ország mely területein érhető el az otthonfelújítási támogatás 2025?
Az Otthonfelújítási Programban az egész ország területéről lehet pályázni Budapest kivételével.
A Vidéki Otthonfelújítási Támogatás 5000 fő alatti településeken igényelhető
A két feltétel összevetése alapján tehát Budapest területén nem igénybe vehető egyik támogatási forma sem.
Hol igényelhetem az otthonfelújítási támogatást?
A otthonfelújításu támogatási kérelmet MFB pontokon lehet benyújtani, országszerte.
A Vidéki Otthonfelújítási Támogatás igénylését a Magyar Államkincstárnál lehet benyújtani
Hogyan kell finanszírozni a munkálatokat?
Az Otthonfelújítási Programban a munkálatok finanszírozására hitelt szükséges felvenni. A hitel kamatmentes! A fennmaradó hitelösszeget havonta kell törleszteni, de lehetőség van végtörleszteni is.
A Vidéki Otthonfelújítási támogatás igénylésénél Önerő felmutatása nem szükséges, és bár elő kell finanszírozni a munkálatokat, hitel felvétele sem kötelező. A program keretében állami kamattámogatású jelzáloghitel is igényelhető a munkálatokra, amelyet a bankoknál kell igényelni.
Mennyi támogatást kaphatok?
Az Otthonfelújítási Programban a kölcsön és vissza nem térítendő támogatás együttes összege 2.500.000 Ft – 6.000.000 Ft. A szükséges saját forrás az energetikai korszerűsítés teljes elszámolható költségének minimum 1/7-e, a vissza nem térítendő támogatás aránya 50%.
A Vidéki Otthonfelújítási Támogatás esetén Maximum 3 millió forint vissza nem térítendő támogatás igényelhető, amely 6 milliós összköltség esetében maximalizálható, amely fele-fele arányban anyagköltségre, illetve munkadíjra vehető igénybe.
Az otthonfelújítási támogatás 2025 – hiteligénylés feltételei
Az Otthonfelújítási Programot ingatlanfedezet nélkül igényelheti. Már 14,3% saját forrás mellett is hozzájuthat (pl. 7 millió forintos költségvetés esetén az elvárt saját forrás 1 millió forint) Nincs kamat, kezelési költség, rendelkezésre tartási jutalék. A hitelt kötelező felvenni!
A Vidéki Otthonfelújítási Támogatás esetén a hitel kamattámogatott lakáscélú jelzálog hitel. A maximálisan felvehető összeg: 6 millió Forint, max. támogatott futamidő 10 év, kamattámogatás mértéke: 3 százalékpont, fizetendő kamat: 5 éves ÁKK hozam*110%+1%pont-3 százalékpont
Ki jogosult az otthonfelújítási támogatásra?
Az Otthonfelújítási Programban Cselekvőképes, nagykorú magyar állampolgár, vagy Magyarországon már egy éve élő EGT állampolgár, aki az adott ingatlanban tulajdoni hányaddal vagy holtig tartó haszonélvezeti joggal rendelkezik, nincs adótartozása és a kölcsönidő lejártáig nem tölti be a 75. életévét. A Vidéki Otthonfelújítási Támogatás esetén Az igénylő magyar állampolgár, legalább 1 éves folyamatos TB jogviszonyt tud igazolni, a támogatással érintett lakásban lakóhellyel rendelkezik, Bentlakási kötelezettséget vállal 5 évig, és legalább egy 25 év alatti gyermeket vár vagy nevel.
Hány éves korig? A Vidéki Otthonfelújítási Támogatás szabályai a gyerekre és az elváltakra
Olyan gyermek után igényelhető a támogatás, aki
- az igénylő vér szerinti vagy örökbefogadott gyermeke,
- 25 év alatti, vagy fogyatékossági támogatásra vagy vakok személyi járadékára jogosult,
- az igénylővel közös lakóhellyel (vagyis állandó lakcímmel) rendelkezik a felújított ingatlanban.
A támogatás a még meg nem született, de 12. hetét már elért magzatra és felsőoktatásban tanuló vagy önálló munkaviszonyban álló gyermekre is igényelhető.
Ha a szülők lakóhelye nem azonos (például mert elváltak), akkor a gyermeket nevelő fél igényelheti a támogatást, ha viszont mindketten nevelnek gyermeket, akkor a legfeljebb 3 milliós támogatás 50-50%-ára jogosultak. Az egyik fél lemondó nyilatkozattal azonban lemondhat a teljes összegről a másik szülő javára.
Milyen korszerűsítési célokra jár az otthonfelújítási támogatás?
A korszerűsítés során legalább 30%-os enegiamegtakarítást kell elérni, melyet energetikai tanúsítvánnyal kell igazolni. Az energiamegtakarítást az alábbi munkálatokkal szükséges elérni: külső hőszigetelés, födém szigetelés, külső nyílászárók cseréje, levegő-víz hőszivattyús fűtési rendszer kiépítése, használati melegvíz rendszerek korszerűsítése.
A Vidéki Otthonfelújítási Támogatás esetén Az ingatlan energiamegtakarítását nem igazolni. A támogatás igényelhető többek között: szigetelésre, külső nyílászáró beépítésére, cseréjére, klímaberendezésre, napelemes rendszer telepítésére, szellőzési rendszer kialakítására, víz-, csatorna-, elektromos, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, fürdőhelyiség, illetve WC létesítésére, tető cseréjére, felújítására, szigetelésére, belső tér felújítására, stb.
Napelemes rendszer telepítését, bővítését vagy cseréjét igazoló számla esetén – a tetősíkba integrált, napenergia-hasznosítást biztosító tetőhéjazat kivételével – az abban feltüntetett anyagköltség és kapcsolódó vállalkozói díj összesítve nem haladhatja meg a bruttó 450 000 Ft/kWp összeget, mely összeghatárba nem számítandó be a villamosenergia-tároló telepítésével vagy cseréjével összefüggő költség.